IndeksFAQSzukajRejestracjaZaloguj

Share | 
 

 Okręty wikingów

Go down 
AutorWiadomość
Dalla
ADMINISTRATOR
avatar

Rejestracja : 08/01/2014
Liczba postów : 26

Płeć : Female

PisanieTemat: Okręty wikingów   Sro Sty 22, 2014 4:00 pm

DRAKKARY I SNEKKARY
  Długie łodzie, zwane inaczej "langskip". Uważane przede wszystkim jako okręty wojenne, nie tylko transportowe. Najdłuższe okręty posiadały wysoką dziobnicę z nasadą w kształcie głowy smoka, która miała odstraszać duchy opiekujące się miastami i osadami, na które napadali Wikingowie. Podczas rejsu powrotnego Wikingowie zdejmowali głowy smoków, aby nie obrazić własnych duchów opiekuńczych. Na łodziach znajdowało się 40-80 wioślarzy i przynajmniej tyle samo wojowników. Napęd statku stanowiły zarówno wiosła jak i żagle, czasami używane równocześnie. Kadłub żaglowca musi być szerszy i wyższy niż statku poruszanego tylko wiosłami.  Problem ten został rozwiązany wprowadzając kil, który nadawał okrętowi wytrzymałość, stabilność i zwrotność. Wikingowie wynaleźli również ruchomy maszt, który można było dowolnie kłaść i stawiać niezależnie od kaprysów pogody.
  Nad wiosłami zawieszone były tarcze wojowników, które podwyższały wolną burtę okrętu i ochraniały wioślarzy. Langskipy były łodziami otwartymi bez pokładu. Załoga spała w skórzanych śpiworach, a w czasie deszczu zabezpieczała się brezentem rozkładanym na kształt dużego namiotu. Reja wielkiego żagla zawieszona była na podnoszonym maszcie, a wiosło sterowe, podobnie jak w innych skandynawskich okrętach, przegubowo zamocowane na części rufowej prawej burty.
  Snekkary, statki jeszcze mniejsze od skeidów zabierały czterdziestu wioślarzy, a na dziobie, zamiast głowy smoka, znajdowała się paszcza węża.

Drakkar:
 

KNARY I BYRDINGI
  Krótkie, głębokie i szerokie, statki przeznaczone do celów handlowych oraz kolonizacyjnych. Knary nadawały się do długich rejsów oceanicznych, natomiast byrdingi były mniejszymi statkami handlowymi przeznaczonymi do żeglugi w pobliżu lądu, na wodach Bałtyku i Morza Północnego. Wikingowie z Norwegii na knarach skolonizowali Islandię i Grenlandię, a na byrdingach żeglowali w celach handlowych do głównych bałtyckich portów.
  Na knarach i byrdingach wiosła stosowane były tylko w portach i dlatego liczba wioślarzy była ograniczona i nie przekraczała ośmiu.
  Knary miały stosunkowo wysokie burty i podobnie jak inne łodzie Wikingów były otwarte. Poszycie miały klinkierowe lecz zbudowane były z drewna sosnowego, a nie dębowego jak okręty wojenne. Miały ten sam kształt dziobu i rufy, wiosło sterowe na prawej burcie i maszt na śródokręciu z żaglem rejowym.

Knarr:
 
Byrding:
 

ŁODZIE WIOSŁOWE
  Małe łodzie wiosłowe służyły Wikingom do połowów czy też jako promy do przewozu ludzi i zwierząt. Były też zabierane na pokładach większych okrętów, udających się na poszukiwanie nowych lądów, ponieważ umożliwiały rozpoznanie terenu przed lądowaniem. Budowane były na ogół z drewna sosnowego, w przeciwieństwie do łodzi oceanicznych, budowanych z dębiny. Miały one wiosło sterowe i dwie pary wioseł napędowych. Niektóre z nich wyposażano też w żagiel rejowy. Jako kotwice stosowano odpowiednio obrobione kamienie przywiązane do poziomej drewnianej belki.

Łódź wiosłowa:
 



Źródło: Wikingowie
Powrót do góry Go down
 
Okręty wikingów
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Winlandia :: Organizacja :: Regulamin + Informacje-
Skocz do: