IndeksFAQSzukajRejestracjaZaloguj

Share | 
 

 Wikingowie

Go down 
AutorWiadomość
Dalla
ADMINISTRATOR
avatar

Rejestracja : 08/01/2014
Liczba postów : 26

Płeć : Female

PisanieTemat: Wikingowie   Sro Sty 22, 2014 3:00 pm

WIKINGOWIE
Cytat :
"Przez 300 lat od VIII wieku, ludzie z północnej Europy byli znani ze swoich statków ozdobionych głową smoka. Europa zachodnia, Rosja, północna Afryka, Grecja, Turcja, a nawet Bliski Wschód. Pojawili się w wielu krajach, walczyli, plądrowali, a następnie odchodzili.
W starożytnym Frańskim, byli to "Normanowie". W angielskim "Duńczycy", w Imperium Bizantyńskim "Rusi" bądź "Rosi". Z czasem zaczęli być rozpoznawani jako wikingowie."

Vinland Saga, Tom 1

Wikingowie to znakomici rybacy i żeglarze, a przede wszystkim rozbójnicy, których bardziej interesowała grabież i gromadzenie zdobyczy niż systematyczne podboje terytorialne. Wojnę kochali i chociaż nigdy nie parli do walnej bitwy, a w razie potrzeby potrafili jej zręcznie unikać, to jeśli doszło już do bezpośredniego starcia, angażowali się w nie chętnie, ze znajomością rzeczy i z zapałem.  
Podczas walki, wikingowie nie zachowywali się honorowo. Najczęściej celowali w nogi, aby szybko unieruchomić przeciwnika. Gdy konieczna była walka w zwarciu, wojownicy przeważnie wgryzali się w szyję nieprzyjaciela, żeby rozszarpać tętnicę.

SZKOLENIE:
Wikingowie nie znali hierarchii. W ich armii nie było przełożonych ani podwładnych. Jeszcze jako małe dzieci, dostawali drewniane miecze i topory. Zachęcano ich do rozwiązywania problemów siłą (zawsze w obecności dorosłego), a obchodzenie się z bronią uczono w domu, wspólnie z rodzicami i licznym rodzeństwem.
  • Uczeń - Zaprawieni w walkach z braćmi i kuzynami, młodzi wikingowie brali udział w wyprawach po łupy. Ci, którzy dożywali dwudziestych urodzin, musieli pokonać już niejednego wroga.
  • Wojownik - Na wyprawy ruszali doświadczeni weterani jak i członkowie szlachty oraz zwykli obywatele. Na polu bitwy wszyscy byli równi, nie istniały przywileje.
  • Przywódca - Wikingowie dokonali wielu odkryć przez przypadek. Znakomici budowniczy statków, lecz beznadziejni w nawigacji. Przywódcy sprawdzali się na polu walki niż na morzu.


UZBROJENIE:
  • Hełm - Żelazny hełm miał stożkowy kształt i płytkę chroniącą nos. Rogi to wyłącznie legenda, która upowszechniała przekonanie o demoniczności wikingów.
  • Tarcza - Miała aż 75 cm średnicy. Stosowana przede wszystkim do ochrony lub odbicia ataku ze strony wroga.
  • Strój - Odzienie stanowiła kolczuga, zamiast której noszono czasem skórzaną kapotę. Kaftan i wełniany płaszcz, mocowany srebrną zapinką.
  • Broń - Najczęściej posługiwali się mieczami, sztyletami, toporami i włóczniami, a także łukiem, który pozwalał na atakowanie z daleka.
Powrót do góry Go down
 
Wikingowie
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Winlandia :: Organizacja :: Regulamin + Informacje-
Skocz do: