IndeksFAQSzukajRejestracjaZaloguj

Share | 
 

 Wierzenia wikingów

Go down 
AutorWiadomość
Dalla
ADMINISTRATOR
avatar

Rejestracja : 08/01/2014
Liczba postów : 26

Płeć : Female

PisanieTemat: Wierzenia wikingów   Nie Sty 26, 2014 12:07 am

POGAŃSTWO (MITOLOGIA)
  Wikingowie wierzyli w bóstwa mitologii nordyckiej. Ich wielkim wodzem i bogiem był Odyn. Bóg wojny i wojowników, bóstwo mądrości, poezji i magii. Zamieszkujący krainę Asgard, gdzie mieściło się jego królestwo - Valhalla, do którego trafiały dusze zmarłych wojowników, sprowadzane przez wojowniczki zwane Valkiriami, prawdopodobnie będące córkami Odyna. Kolejnym kultowym Bogiem był Thor, syn Odyna. Bóg burzy i piorunów, sił witalnych, rolnictwa.
  Według tych wierzeń, świat powstał dzięli zatrzymaniu rozstastającego się uśpionego Ymira, powstałego z piany wód Eliwag w Niflheim. Dokonali tego bracia z rodu Asów. Martwego Ymira wciśnięto w pustkę, zaś z jego ciała stworzono Ziemię. Jako iż była ciemna, oświetlono ją iskrami z kuźni Surta, tworząc gwiazdy. W środkowej części Ziemi powstał Midgard. Świat zamieszkały przez ludzi. Na wybrzeżu, stworzono krainę olbrzymów - Jotunheim. Z kostek Ymira powstały karły, które stanęły na czterech kierunkach: Austrii (wschód), Westrii (zachód), Sudrii (południe) i Nordii (północ). Pozostała liczba karłów udała się gdzie chciała.
  Asowie, Odyn, Wil i We, utworzyli swój świat - Asgardu, jako swoją główną siedzibę. W jego środku stworzyli drzewo życia, zwane Yggdrasil, które łączyło wszystkie światy, a jego konary podtrzymywały cały nieboskłon.
  Ziemię i Asgard łączy tęczowy most, zwany Bifrost, strzeżony przez boga Heimdalla.
  Poza Odynem, najważniejszymi bóstwami są także: Thor (syn Odyna, bóg burzy i piorunów, sił witalnych, rolnictwa), Loki (bóg oszustwa, stwórca największych potworów: wielkiego wilka Fenrisa (Fenrira), węża Jormunganda (Midgardsorma) i boginię umarłych Hel), Heimdall (bóg strzegący Tęczowego Mostu zwanego Bifrost, będącego wejściem do Asgardu), Bragi (bóg poezji, skaldów i elokwencji, należał do rodu Azów. Mieszkał w Walhalli, gdzie często śpiewał swoje pieśni), Freja (bogini wegetacji, miłości, płodności i magii).


CHRZEŚCIJAŃSTWO
  Chrześcijaństwo nie od razu zostało przyjmowane w krajach skandynawskich. Pierwszym z nich, które przyjęło chrześcijaństwo, była Dania w 965 roku, gdzie to Harald Sinozęby był tym, który nawrócił Danię do wyznawania tej religii. W tamtych czasach chrześcijaństwo nie odgrywało zbyt wielkiej roli. Aż do XI wieku.
Powrót do góry Go down
 
Wierzenia wikingów
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Winlandia :: Organizacja :: Regulamin + Informacje-
Skocz do: